Home  >  Products  >  COMMERCIAL SCALE  >  HSP1000/HSP2000 Intelligent POS Terminal
HSP1000/HSP2000
Overview Tech Specs Downloads
Point of  Sale POS Terminal.jpg
Intelligent POS Terminal.jpg
Android_Windows POS with Printer.jpg
Intelligent POS Terminal
● Android/Windows dual platform option
● Support 58mm/80mm printing. Suitable for rich application scenarios
● Supporting 120 mm super-large paper roll, significantly reduced
● Robust and rugged,Full cast aluminum body
Intelligent POS Terminal.jpg
Technical Specifications
HSP1000HSP2000
Operating SystemAndroid 8.1/Android 12Windows7/10
CPURockchips RK3288/RK3568Intel ® Celeron TM J1900 Quad-core/N100
RAM2GB/4GB8 GB
ROM16 GB/32 GB64 GB/128 GB/256 GB
Display(Standard)Main display: 14.1 inch (Resolution 1366×768, LED back light)
G+G capacitive multi-touch screen
(Optional)Customer display:14.1 inch (Resolution 1366×768, LED back light)
External Interfaces1×Micro USB(Debug), 4×USB 2.0, 1×RJ12 Cash drawer
1×RJ45 LAN(10/100M), 1×RJ11 Serial interface,
1×Audio Microphone 2-in-1 Interface, 1× Power Interface
Wireless ConnectivityWi-Fi, Bluetooth
Printing ModeDirect Thermal
Printing Resolution203 dpi
Print Speed250 mm/s
Print LengthMax. 300 mm
Print Width58 mm/80 mm
Maximum Roll Diameter120 mm (external diameter)
Automatic CutterSupporting full cut and partial cut
Power InputAC 100 V~240 V , 50 Hz/60 Hz
Power OutputDC 24 V , 2.5 A
Environmental Operation-10℃~45℃, relative humidity 25%~85%, No condensation
Environmental Storage-15℃~55℃, relative humidity 10%~90%, No condensation